+370-670-59669 info@naprotechnologija.lt

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt

2020.01.31 05:30

„Poros, išbandžiusios šį metodą, kartais sako, kad, dar nesusilaukusios vaikelio, jau būna labai daug laimėjusios“, – apie NaPro technologiją portalui LRT.lt pasakoja šios srities gydytoja Laura Unikauskaitė-Aleknienė. Daktaro Unikausko dukra, pati turinti šešis vaikus, teigia, kad NaPro esmė – suprasti, kaip pakeisti gyvenimo būdą, kad ateitų vaikelis.

– Jei šeimos turi kokių nors vaisingumo problemų, įprasta, kad jos kreipiasi į ginekologą, tačiau užsienyje populiari kita medicinos sritis – NaPro. Kas tai?

– NaPro (Natūrali prokreacinė technologija) – medicinos mokslo sritis, skirta stebėti ir palaikyti moters prokreacinę bei ginekologinę sveikatą. Naprotechnologinis gydymas remiasi daugybe skirtingų aspektų – visų pirma, vaisingumo stebėjimo duomenimis, informacija apie moters gyvenimo būdą, mitybą, taip pat įvairių organizmo būklių, hormonų disbalanso, ligų, uždegimų medikamentiniu ir chirurginiu gydymu.

Be to, tai morali ir etiška, niekaip gyvybei nenusižengianti sistema. Poros, kurios išbandė šį gydymo metodą, kartais sako, kad dar nesusilaukus vaikelio, jos būna jau labai daug laimėjusios – pirmiausia kitą poros santykių kokybę.

NaPro į visą šeimą žiūri bendrai – norėdami pasiekti gerų rezultatų moteris ir vyras turi bendradarbiauti ir atrasti tam tikrus atsakymus. O ir į atėjusį vaikelį žiūrima kaip į dovaną, o ne daiktą, kurio būtina susilaukti bet kokia kaina. Gydymo esmė yra suprasti, kaip pakeisti savo gyvenimo būdą ir padėti savo sveikatai, kad ateitų vaikelis.

– Daugelis šią sistemą dar vadina vaisingumo pažinimo sistema, bet ar tai tas pats?

– Nors NaPro yra glaudžiai susijusi su Kreitono metodo vaisingumo pažinimo sistema, tai ne tas pats.

Remiantis Kreitono metodu, pagal tam tikras taisykles yra renkami duomenys, kurie padeda moterims bei poroms suprasti vaisingumo ciklus, o surinktą informaciją galima panaudoti planuojant šeimą – norint susilaukti vaikelio ar išvengti nėštumo.

Šiuo tikslu kreipiamasi į Kreitono metodo sistemos (KrMS) mokytojus. Jie yra baigę reikiamus mokslus ir paprastai būna dešinioji NaPro gydytojo ranka.

Porą mėnesių moters ciklas yra stebimas tik su KrMS mokytoju, jis gali paskirti reikiamus papildus, rekomenduoti tam tikrus gyvenimo būdo, mitybos pokyčius, ir pacientai pas gydytoją ateis su kiek mažesne problema. Pavyzdžiui, jei išsiskiria per mažai gleivių, kurios yra labai svarbios vaisingumui kaip spermatozoidų nešėjos ir saugotojos, moteriai gali būti labai sunku pastoti.

Tą įvertinęs mokytojas gali paskirti moksliniais tyrimais pagrįstą vitaminų ar kitų papildų vartojimą, kad ateinant pas gydytoją jau būtų mažiau trukdžių vaisingumui, o ir gydytojas jau galėtų vertinti efektyvumą ar kitokio gydymo būtinybę.

Kartais pakanka ir Kreitono metodu surinktos informacijos, kad pora, susidurianti su vaisingumo iššūkiais, susilauktų vaikelio, tačiau jei to nepakanka, darbo imasi NaPro gydytojas. Jis iš Kreitono metodu surinktų duomenų jau gali nemažai suprasti ir jais remdamasis paskirti tikslingus tyrimus bei gydymą.

NaProTechnologija yra įrodymais pagrįsta medicina, čia nėra kažkokių alternatyvių gydymo metodų, tiesiog sprendžiamos problemos kompleksiškai, nepraleidžiant ir tų, kurios ne tokios apčiuopiamos ar sunkiau koreguojamos.

NaPro yra efektyvi, priklausomai nuo moters sveikatos sutrikimų, amžiaus ir būklės, efektyvumas yra skirtingas, tačiau vidutinis yra apie 50%, tai reiškia, kad koregavus problemas, kas kartais užtrunka metus – dvejus, 50% šeimų susilaukia vaikelio.

Kas dar labai svarbu, kad šeima po gydymo dar gali pastoti ne vieną kartą, nes būna koreguota sveikata ir nebelieka kliūčių pastojimui, o taip pat moterys pažymi ir geresnę gyvenimo kokybę dėl to, kad išsprendžiamos jų sveikatos problemos.

NaPro nėra panacėja, yra situacijų, kurios nepasiduoda gydymui, tačiau pabandyti verta, sėkmės istorijų turi ir tokios šeimos, kurių situacijos atrodė beviltiškos, kaip, pvz., 17 metų nevaisingumo, ne viena nepavykusi pagalbinio apvaisinimo procedūra ar daugybė persileidimų.

– Sakėte, kad NaPro yra medicinos sritis, padedanti palaikyti moters ginekologinę sveikatą, vadinasi, į NaPro gydytoją galima kreiptis ne tik susidūrus su nevaisingumo iššūkiais?

– Taip. Moteris gali kreiptis esant kiaušidžių cistoms, ciklo sutrikimams, netipiniams kraujavimams, itin gausioms, skausmingoms mėnesinėms ar dėl priešmenstruacinio sindromo (PMS). Šiais atvejais taip pat yra skiriamas tikslingas tyrimas ir gydymas, stengiamasi žiūrėti plačiai, tausojant sveikatą ir vaisingumą.

Tiesa, į NaPro protokolą įeina ir laparoskopinė operacija, tik ne kiekvienoje šalyje yra operuojančių NaPro gydytojų – jiems keliami itin aukšti reikalavimai, operacijos atliekamos itin kruopščiai, naudojamos technikos, kurios naudingos vaisingumo, o ne tik tiesiogiai chirurginiu būdu šalinamo sutrikimo gydymui.

Šiaip NaPro yra labai plati: jei sutrikimų negalima pakoreguoti keičiant gyvenimo būdo ar mitybos įpročius, visada yra taikomas medikamentinis gydymas ar chirurgija.

NaPro į visą šeimą žiūri bendrai – norėdami pasiekti gerų rezultatų moteris ir vyras turi bendradarbiauti ir atrasti tam tikrus atsakymus.

– Paminėjote PMS, dažnai dar galvojama, kad taip moterys nori pateisinti savo nuotaikų kaitas ar irzlumą.

– Iš tiesų PMS simptomai yra labai įvairūs – tai gali būti ir nuotaikų kaita ar irzlumas, bet taip pat ir fiziniai simptomai. Nors pasaulyje PMS pripažintas kaip problema, jo gydymui vis dar skiriama per mažai dėmesio. Svarbu suprasti, kad tai hormoninė problema, ją galima koreguoti, koreguojant hormonus ir gretutines ligas.

Tiesa, NaPro ypatinga tuo, kad joje nenaudojami sudėtiniai kontraceptiniai vaistai. Visi hormonai, kurie naudojami gydymui, – bioidentiški. Kitaip tariant, naudojami tik tie hormonai ir toje ciklo vietoje, kur dėl tam tikrų priežasčių kai kurių moterų organizme jų išskiriama nepakankamai.

– NaPro remiasi holistiniu požiūriu į žmogaus sveikatą?

– Ši sritis mane taip ir žavi todėl, kad yra labai įvairiapusiška. Nesusitelkiama vien į reprodukcinių organų ar ginekologinę sveikatą ir žiūrima daug plačiau.

Labai svarbi paciento mityba, gyvenimo būdas, persirgtos ligos ir netgi santykiai šeimoje. Siekiama surasti visus veiksnius, galinčius turėti įtakos vaisingumui ar moters sveikatai.

– Minėjote mitybą. Ar net ir tai gali būti vienu iš veiksnių, trukdančių moteriai pastoti?

– Taip. Gydymo pradžioje moteris paprastai pildo tam tikrą klausimyną, vėliau, jei reikia, jai atliekami maisto netoleravimo tyrimai. Remdamasis rezultatais gydytojas rekomenduoja atsisakyti tam tikrų uždegimus organizme sukeliančių produktų. Labai dažnai tai būna klasikinis trejetas – miltai, cukrus, pienas. Tačiau gali būti pasiūlyta ir kas nors kita.

– Moterys neretai skundžiasi ir įvairiais kitais sutrikimais, pavyzdžiui, vaginoze ar kandidoze, paprastai vadinama tiesiog pienlige. Ar NaPro gali padėti išgydyti šiuos susirgimus?

– Tarkime, kandidozė yra dvejopa liga – ji, viena vertus, susijusi su virškinimu ir mityba, nes kai kurios moterys valgo per mažai probiotinių ar fermentuotų maisto produktų, apskritai netaisyklingai maitinasi, ir tai turi įtakos jų mikroflorai.

Kita vertus, tai gali būti ir netinkamos higienos, gyvenimo būdo rezultatas. Šios ar kitos minėtos ligos atveju NaPro gydytojas gali padėti, tačiau šias problemas spręsti padeda net ir šeimos gydytojas, tad tokiu atveju nebūtina kreiptis į būtent NaPro specialistą.

Tiesa, NaPro gydytojas nebūtinai yra gydytojas akušeris ginekologas. Aš esu šeimos gydytoja rezidentė, taip pat ir NaPro gydytoja. Kol kas NaPro studijos rengiamos tik Jungtinėse Amerikos Valstijose, ten jas ir baigiau. Jas baigti gali bet kurios srities medicinos studijas baigęs gydytojas.

Labai svarbi paciento mityba, gyvenimo būdas, persirgtos ligos ir netgi santykiai šeimoje.

– Kokia šiandien NaPro situacija Lietuvoje?

– Šiuo metu Lietuvoje esame trys NaPro gydytojos. Džiaugiuosi, kad į darbą po motinystės atostogų jau grįžo mano kolegė, nes kurį laiką mes nė viena pagal šį metodą nedirbome dėl įvairių asmeninių priežasčių.

Lietuvių poros, norinčios gydytis pas NaPro gydytoją, vykdavo į Lenkiją, ten NaPro egzistuoja jau daugiau nei dešimtmetį, veikia kelios NaPro klinikos, šios srities gydymas padėjo gimti tūkstančiams vaikų. O dabar Lietuvoje vėl galima kreiptis į šio metodo gydytoją ir sulaukti profesionalios pagalbos.

 

Šaltinis: LRT.lt