+370-670-59669 info@naprotechnologija.lt

Nuo 2015 m. gegužės mėn. šeimos klinikos „Sveika pradžia“ kolektyvas pasipildė dar viena gydytoja akušere ginekologe, kurios pagrindinė veiklos sritis – Naprotechnologijos (natūralios prokreacinės technologijos) taikymas gydant nevaisingumą. Artimesnei pažinčiai – penki „Sveikos pradžios“ klausimai gydytojai Akvilei Esmantienei:

  1. Miela gydytoja, Jūsų kaip gydytojos ginekologės domėjimosi sritys daugeliui kelia smalsumą: natūralus šeimos planavimas, nevaisingumas, Naprotechnologijos taikymas gydant vaisingumo problemas bei ginekologinius susirgimus. Kas lėmė tokį Jūsų pasirinkimą?

Tiesą sakant nežinau, ar čia aš rinkausi, ar mane pasirinko:) Daug ką gyvenime planuojame, bet turbūt sutiksite, kad yra dalykų, kurie nuo mūsų priklauso, kurie nelabai. Pradedant specialybės pasirinkimu ir tolimesniais įvykiais nuolat jutau, kad ne viskas yra mano rankose ar mano valioje. Nesu tas žmogus, kuris nuo vaikystės tiksliai žinojau, kuo būsiu užaugusi, bet esu tas žmogus, kuris stengiasi įsiklausyti į save ir savo vertybes. Pasirinkusi akušeriją ginekologiją nujaučiau specialybės gražiąsias ir sunkesnes puses, bet tikrai neįsivaizdavau, kiek daug etinių ir vertybinių sričių ji paliečia. Tai supratau tik būdama rezidente. O su tuo supratimu atėjo ir noras suderinti mokslinį, holistinį ir vertybinį požiūrius savo darbe, nes tai man svarbu ir kasdieniame gyvenime. Kolegų sudominta pradėjau gilintis į natūralų šeimos planavimą, tapau simptoterminio metodo mokytoja ir pradėjau jį taikyti savo šeimoje. Vėliau atradau ir Naprotechnologiją. Man atrodo svarbu, kad tiek viena, tiek kita įtraukia moterį ir šeimą tapti aktyvia bei lygiaverte dalyve pažįstant savo kūną, suprantant, kaip jis veikia, išlaikoma pagarba gyvybei nuo pat apvaisinimo momento.

  1. Ar galėtumėte trumpai apibūdinti, kokiais principais remiasi Naprotechnologija?

Naprotechnologija – tai žodžių junginio „natūrali prokreacinė technologija“ trumpinys. Tai mokslas, skirtas moters sveikatai, susijusiai su vaisingumu, ir ne tik. Jos kūrėjas yra amerikietis akušeris ginekologas Tomas Hildžeris, paskyręs ne vieną dešimtį metų šio mokslo kūrimui, moksliniam pagrindimui. Jis pats yra ne tik mokslininkas, bet ir aktyviai operuojantis gydytojas, pasitelkiantis naujausias šiuo metu prieinamas technologijas. Norint taikyti pagrindinius Naprotechnologijų ištyrimo ir gydymo principus, moteris ar pora turi išmokti pažinti savo vaisingumą, stebėti ir žymėti pagrindinius požymius, kurie yra gana informatyvūs ir reikalingi nustatant diagnozę, skiriant gydymą bei stebint jo efektyvumą, nes kiekvieną kartą tyrimų ar gydymo laikas parenkamas atsižvelgiant į konkretų ciklą, o ne kalendorinius paskaičiavimus. Tokiu būdu pora tampa aktyviais gydymo dalyviais, o ne tik stebėtojais. Pagrindinis tikslas – surasti nevaisingumą lėmusias priežastis ir jas gydyti. Tam gali prireikti ne tik medikamentinio, bet ir chirurginio įsikišimo. Čia nėra naudojami kažkokie nauji negirdėti vaistai, ar tyrimai, tačiau nemažas dėmesys yra skiriamas tiksliam jų skyrimo laikui, priežasties ieškojimui, netgi mitybai. Pagrindinis šio metodo trūkumas – trukmė, o tai yra itin jautrus klausimas daugeliui vyresnių porų. Dažniausiai per vieną ar kelis mėnesius rezultatą gauti sunku, todėl kantrybė, motyvacija ir nusiteikimas yra labai svarbūs pasirenkant šį metodą.

  1. Į „Sveiką pradžią“ ateinate dirbti ne tik su Lietuvos sveikatos mokslų universitete įgytu akušerės ginekologės diplomu, bet ir su pagilintomis žiniomis, įgytomis stažuotėse užsienyje. Gal galite papasakoti plačiau apie tai?

Iš tiesų mane sudominusi sritis, Naprotechnologija, yra labai mažai žinoma Lietuvoje. Čia galima rasti kelis vadovėlius apie šį mokslą ir pavienius gydytojus, kažką girdėjusius, skaičiusius apie bendrus principus. Tad kai net du gydytojai, žinoję apie mano susidomėjimą natūraliu šeimos planavimu, atsiuntė informaciją apie Airijoje vyksiančią naprotechnologų konferenciją dar 2011m, supratau, kad tai gali būti kažkas svarbaus ir įdomaus. Tai buvo pirmas prisilietimas, po kurio nusprendžiau gilinti žinias iš esmės šioje srityje. Baigiau specializuotus apmokymus, skirtus tiek gydytojams, tiek ir Kreitono modelio vaisingumo pažinimo  mokytojams, nes be jų taikyti Naprotechnologijos neįmanoma. Tai daugiau nei metus trunkantys mokymai, kurių metu turėjau važiuoti į Airiją, Prancūziją ir Lenkiją. Jų metu labai standartizuotai perteikiama sukaupta patirtis, žinios, pristatomi tyrimai, pagrindiniai algoritmai. Į kursus žiūrima labai atsakingai – lektoriais kviečiami ir praktikuojantys gydytojai, ir patys sistemos kūrėjai (šiuo atveju prof. T. Hildžeris), besimokantiems reikia išlaikyti ne vieną egzaminą. Kreitono modelio apmokiau daugiau nei 40 porų, kurių dalis kreipėsi į mane dėl vaisingumo problemų. Jas visas nukreipdavau gydymui į Lenkiją, nes pati dar neturėjau licencijos ir tuo pačiu aktyviai stebėjau jų ištyrimo bei gydymo procesą. 2014 m. vasarą dalyvavau Anglijoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje, kur buvo pristatomos naujienos, o 2015 m. pavasarį Dubline turėjau  puikią galimybę gyvai stebėti konsultacijas  – čia įgyti praktiniai įgūdžiai be abejonės bus naudingi mano klinikiniam darbui Lietuvoje.

  1. Ar sėkmingi pirmieji Naprotechnolgijos žingsniai Lietuvoje?

Lietuvoje mes turime jau kelis vaikučius, gimusius būtent šios technologijos dėka ir dar pora yra pakeliui. Rezultatai šiai dienai gana kuklūs, bet tai galima paaiškinti tik tuo, kad specialistų iki šiol ir neturėjome. Besidominčius nukreipdavau į Lenkiją dėl geografinio patogumo, bet tokių centrų yra daugelyje Europos šalių (Airijoje, Anglijoje, Vokietijoje ir t.t.), Jungtinėse Valstijose, Kanadoje, Australijoje. Bet kokiu atveju rezultatai duoda savo atgarsį ir susidomėjusių šiandien yra tikrai nemažai, tad nuoširdžiai tikiuosi, kad artimiausiu metu ir rezultatai bus gerokai skaitlingesni.

  1. Ką patartumėte šeimoms, negalinčioms susilaukti vaikelio?

Nenustot ieškojus ir tikėjus. Deja, nė vienas gydytojas negali duoti visų atsakymų ar šimtaprocentinių garantijų, todėl labai svarbu šiame kelyje vyro ir žmonos tarpusavio supratimas, įsiklausymas vienas į kitą, palaikymas ir bendradarbiavimas. Tai tikrai sunkus išbandymas šeimai, bet jis gali tapti ir priemone augant, stiprinant santykius, atrandant kitas gyvenimo spalvas ir prasmę.

Dėkojame už pokalbį ir linkime sėkmingo darbo „Sveikoje pradžioje“.

Šaltinis sveikapradzia.lt